joshdmoore467 joshdmoore467
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

Each piece of candy costs $0.45. If you have $9 to spend on candy how many pieces can you buy?

Respuesta :

Amaiayah
Amaiayah Amaiayah
  • 11-03-2021

Answer:20 pieces

Step-by-step explanation:You have $9 and each(each means to divide) piece of candy costs $0.45

So you have to divide:

$9÷0.45

=20 pieces

Answer Link

Otras preguntas

What is 27A when A is=5
Which of the following best describes the United stats policy of containment following ww2
1 Solve for x. (x - 4)(x - 4) = 0 A. -16 B. -4 C. 4 D. 16 Reset Next
What is the product? (5r + 2) (3r -4)
A change in any of the following factors will cause investment spending and aggregate demand to change EXCEPTa. The interest rate effect b. Expected business co
Which of the following are useful for conducting market research?
Which of the following is a lifestyle behavior? A. Getting enough sleep B. Exercise C. Tobacco use D. All of the above
One of the most common spontaneous lesions that occurs in DNA under physiological conditions is the hydrolysis of the amino group of cytosine, converting the cy
What is 9 rounded to the nearest tenth
what was one goal of the U.S invasion of Afghanistan?