TMNTforlife TMNTforlife
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

Nathan bought 4 pounds of chicken for $8. How many pounds can he buy for $20? *

Respuesta :

ogathers733 ogathers733
  • 11-03-2021

Answer:

The correct answer is 10 pounds of chicken

Step-by-step explanation:

First you do 8 divided by 4 to equal the unit price of 1 pound of chicken for 2 dollars then you do 20 divided by 2 to equal 10 pounds of chicken for 20 dollars

HAVE A GOOD DAY!

Answer Link

Otras preguntas

In the article how does the author use word choice to convey his point of view about migrant farm workers
Find the remainder when f(x)= 8x^3+ 4x^2 13x + 3 is divided by 2x + 5.
Identify the construction that the figure represents
comeplete using distributive property (x+2x+3x)(x+4)​
Which two words from the passage help the reader understand the meaning of station as it is used in the passage? originally private fixed body reduced
PLZ HELP ILL GIVE BRAINLY!!!! Beethoven's Symphony No. 5 was written A. at the time of Napoleon's invasion of Vienna. B. during a time of great prosperity and h
Which ocean borders the western coast of South America
2. How can a budget help you manage your use of credit?
What is the name of the universal spirit, or force, in Hinduism which a soul rejoins after achieving moksha (the release from cycle of reincarnation)? O Brahman
If x−2/4=2, then x=10