collin112342532 collin112342532
  • 12-03-2021
  • Mathematics
contestada

10. April can buy a package of 10 folders
for $1.20 or a package of 8 folders for
$1.12. What is the unit price, per folder,
in each package?

Respuesta :

s28479608 s28479608
  • 12-03-2021

Answer:

in the 10 pack the price per folder is $0.12 and the 8 pack is $0.14

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What are the causes of wildfires?
What is the product of 5.2×104 and 1.3×10-2?
help for brainliest!
What is the naturalization process? What steps does it involve?
Explain how the leguminious plants assist the growth of the young rubber trees.
An example or standard set up for society to follow is called a
Which sign makes the statement true? 5.01 x 10-3 ? 0.00105
Pls help with this question 1-5 thanks
The funds the Fed receives from selling government securities a. are deposited in a commercial bank. b. disappear into thin air. c. are turned over to the Offic
Để đánh giá mức độ cân đối giữa thời gian học bài ( Y: giờ/ngày ) và thời gian vui chơi ( X: giờ/ngày ), người ta khảo sát 120 học sinh và thu được bảng kết quả