Chriscipponeri2007 Chriscipponeri2007
  • 13-03-2021
  • Mathematics
contestada

Write an that
5. Hog head cheese costs $2.15 per pound. ad equation best represents y, the total
cost of x pounds of Hog Head cheese?

Respuesta :

MrRoyal
MrRoyal MrRoyal
  • 18-03-2021

Answer:

[tex]y = 25x[/tex]

Step-by-step explanation:

Given

[tex]Rate = 25[/tex]

Required

Cost of x pounds

To do this we simply multiply x by the rate

[tex]y =Rate * x[/tex]

[tex]y = 25 * x[/tex]

[tex]y = 25x[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

evaluate 6x for each value of x. x = 2/3
Chiara rode herbicycle 18.2 km in 1.4 hours. She determines that her mean speed was less than 17 km per hour for this trip. Is she correct?
name as many punctuation marks as possible!!
explain the idea known as "nationalism" and how it played a role in the weakining of the austrian and russian empires
Ben had 2 boxes of blocks. • Each box had 100 blocks. • He built a tower with 1/5 of the blocks out of each of the boxes. How many blocks did Ben use to bui
What is Prime factorization of 153
Divide.Be sure your answer is in simplest form.12 divided by 4/5=__3/4 divided by 7/8=__8 divided by 6/7=__8/11 divided by 4/7=__4 divided by 5/7=__3/4 divided
Factor and solve the equation
A security camera rotates 30° every 10 seconds. How long does it take the camera to rotate 360°?
The product of 5 and cube of x increased by the difference of 6 and x3?