Hidds Hidds
  • 13-03-2021
  • Mathematics
contestada

17 apples for $3.91 what is the unit rate per apple

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 13-03-2021

9514 1404 393

Answer:

  $0.23 per apple

Step-by-step explanation:

The cost per apple is found by dividing the cost by the number of apples. (You can think of "per" as meaning "divided by".)

  cost/apple = $3.91/(17 apples) = $0.23 /apple

Answer Link

Otras preguntas

X=5y.          y=10x+20 Help please
What are 3 physical properties of aluminum foil
Describe how the Hawaiian Islands were formed and how they are evidence for mantle plumes.
Describe how the Hawaiian Islands were formed and how they are evidence for mantle plumes.
What are 3 physical properties of aluminum foil
How many chromosomes does each new cell contain after mitosis if the original cell had 52 original cell chromosomes
How do plant populations in a community change over time?
What is the historical significance of a republic
what are three physical properties of aluminum foil
6 divded by 2/3 = what