Onuchika Onuchika
  • 14-03-2021
  • Mathematics
contestada

Lemons cost $5.40 per kilogram.
Leyla buys 0.35 kg of lemons.
Calculate how much Leyla's lemons will cost.

Respuesta :

awhkass
awhkass awhkass
  • 14-03-2021
To find the cost of purchasing 0.35 kilograms of lemons, we will multiply 0.35 by $5.40 which will get us $1.89
Answer Link

Otras preguntas

evaluate -x+4 when x = -2
Geometry A.)10 units B.)17 units C.)14 units D.)7 units
Amy wants to know if inventory is increasing as a percentage of total assets. Which one of these statements most easily provides the information she is seeking
helpp i got -4 am i correct?
Find the distance from the point (-10,-5) to the line y = -5x - 3.
NEED HELP ASAP ILL MARK MOST BRAINLIEST IF CORECT _____ produce and secrete antibodies. macrophages T lymphocytes B lymphocytes phagocytes
Is the word in bold letters used correctly? of all the new recruits, the team leader said that he was the POORER data analyst. A. Yes B. No
An equilateral triangle has the same perimeter as a square whose side is 12.What is the length of each side of the triangle?​
P(A) = .20 P(B) = .25 P(A and B) = .10 What is P(B given A)
Please! Help me with this question