Seudónimo Seudónimo
  • 15-11-2016
  • Mathematics
contestada

if 3 pounds of apples costs $0.90 how much will 10 pounds cost?

Respuesta :

David328
David328 David328
  • 15-11-2016
If 3 pounds of apples cost 90 cents, that means 1 pound of apples would cost 30 cents. 

I found this out because I divided the weight of the apples by 3 to get 1 apple, and I did the same to the price.

30 cents times 10 would be $3.00
Answer Link

Otras preguntas

So 3/18 divided by 5/8
is pop a solution or mixture?
What would most surprise an ancient Athenian about government in the United States today
A soccer stadium has 40,218 seats. For one game 37,842 people came to the stadium . Estimate the number of empty seats at the game to the nearest thousand
In addition to Button Gwinnett and Lyman Hall, which other Georgian signed the Declaration of Independence? A) George Walton B) Daniel Stewart C) William Pierce
2. Among third-party candidates, which one is thought to have split the conservative vote in a recent election? A. John Edwards B. Pat Buchanan C. Ross Perot D.
what is 5,740,000 in scientific notation
What is the hottest and driest place in the United States
Which of the following does NOT need to be considered when you are determining a source’s credibility? a. the author’s credibility b. the perspective of the top
3/4(8p+12) + 3/8(16p-8)