beyoncetilbanie1
beyoncetilbanie1 beyoncetilbanie1
  • 15-03-2021
  • Mathematics
contestada

Nikki has $10 to buy snacks. She buys 2 candy bars that are $0.79 each, and she buys a pa
cookies that cost $3.89. How much did she spend in all on snacks?

Respuesta :

ThanThanatosHadez
ThanThanatosHadez ThanThanatosHadez
  • 15-03-2021

Answer:

$5.47

Step-by-step explanation:

You multiply 2 by 0.79. Then you add that result (1.58) to 3.89 and you get your answer.

Answer Link

Otras preguntas

City Hoppa run two buses starting from the same bus stop. One has a route of 25 minutes. & the other has a route of 55 minutes.Both buses leave the bus stop
A machine produces 75 widgets an hour. How many widgets does it produce in 6 minutes
HEEELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ME WITH THIS QUESTION!!! Translate the sentence into an equation.   Seven times the differe
Jules reads that one pint is equivalent to 0.473 liters.he asks his teacher how many liters there are in a pint.His teacher responds that there are about 0.47
Which state grows the most lemons?
Which of the following solutions would be basic? A. NH₄I B. NaOCl C. Fe(NO₃)₃ D. Ba(NO₃)₂ E. NH₄NO₂
The air spaces in the leaf interior a. block gas exchange between the mesophyll cells and the environment. b. make the leaf weigh more than a leaf packed tight
Starting at a certain speed, a bicyclist travels 200m. Suppose the bicyclist undergoes a constant acceleration of 1.20m/s squared. If the final speed is 25.0m/s
2m+5=5(m-7)-3m equals??
a=1/2 bh for b i need help