glammy glammy
  • 15-12-2014
  • Mathematics
contestada

6 sweets cost 42p altogether how much do 8 sweets cost?

Respuesta :

HolmesNWatson
HolmesNWatson HolmesNWatson
  • 15-12-2014
The best thing to do is to find the cost of one sweet, and to do this, divide 42 by 7.
42/7= 6
Therefore, one sweet costs 6p.
To find the cost of 8 sweets, you've got to multiply 6 by 8, and this gives you 54p.
Therefore, 8 sweets cost 54p
Hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

find two integers whose some is negative seven
$ 2 bill who is the person? What was their role or position? During what time were they active? Why were they significant in America history?
What is the fourth term of a number pattern that begins with 250 and subtracts 13? A. 211 B. 224 C. 198 D. 302
In the 1800s, the music of stephen foster became most readily available to the widest possible audience as a result of:
In an electron cloud, an electron farther east away from the nucleus has?
if anyone could help with #9 that would be great :)
1. A. the Mississippians B. the Ancestral Puebloans C. the Cherokees D. the Hoyanehs
What is the equation of a line that is perpendicular to y= 4x + 5 qnd oasses through the point (8,3)
uadrilateral ABCD has coordinates A (3, 1), B (4, 4), C (7, 5), D (6, 2). Quadrilateral ABCD is a
Please help! 99 points :)