emmanicole20 emmanicole20
  • 15-12-2014
  • Mathematics
contestada

A pound of rice crackers costs $2.88. Matthew purchased 1/4 pound of crackers. How much did he pay for his crackers?

Respuesta :

peaceabolarin peaceabolarin
  • 15-12-2014
72 
=$0.72
$2.88-4 as it is a 1/4
Answer Link
Lemony
Lemony Lemony
  • 15-12-2014
1 = 2.88
1/4 = x

x = 2.88 * 1/4
x = 2.88 ÷ 4
x = 0.82

Answer: Matthew paid 0.82 for 1/4 pound

Just cross multiply and then divide
Answer Link

Otras preguntas

What is the primary source of energy in a food chain?
Everyone reacts to stress in the same way. Please select the best answer from the choices provided. T F
When light is reflected, the incident rays are bent and change direction. A. True B. False
A line segment is dilated by a factor of 4 and the center of the dilation is a point on the line segment. Which of the following is the result of this dilation?
How many solutions does the system have? Y=-3x+9 y=-3x-7. One, none, or infinite?
when the solutions to each of the two equations below are graphs in the XY coordinate plane the graphs of the solutions intersect at two places write the Y coor
The end of the European rennisance is usually considered the beginning of which era
Choose the systems that could be BEST solved by using the elimination method. Click once to select an answer. Click again to change your answer. a) 12x + 3y =
How much energy does a 50 kg rock have if it is sitting on the edge of a 15 m cliff? 7350 J 750 J 5625 J 18750 J
how many stars in the unvirse? 100 billion stars 200 trillion 500 trillion 500 infinty