malacath7056 malacath7056
  • 11-04-2021
  • Mathematics
contestada

Bananas cost 0.59 per pound. Create an equation that could be used to find the total cost of y of x bananas

Respuesta :

fichoh
fichoh fichoh
  • 12-04-2021

Answer:

y = 0.59x

Step-by-step explanation:

Cost per pound of banana = $0.59

If Number of banana's = x

Total Cost of an item = price per item * number of items

Therefore,

Total cost, y = price per pound of banana * number of bananas

y = 0.59 * x

y = 0.59x

Answer Link

Otras preguntas

The law of conservation of energy states that energy can neither be created nor destroyed - only converted from one form of energy to another. This means that a
2x(x+1)-2=2(x-3)(x+3)
Which of the systems of linear equations could represent the two lines. A B C D or E
Well... Don’t get why.
What is the measure of
How many solutions does -2 + 5p + 10 = 10 + 3p have?
I need help labeling
ASAP PLSS I NEED YALL OPINIONS. In your current opinion is there a best energy source out there for us to use? Defend your current opinion.
I dont know how to do this​
A rectangular rug has an area of 84 square feet. If its length is 2 feet more than twice its​ width, find the dimensions of the rug. The length of the rug is _