Joeyboi2022
Joeyboi2022 Joeyboi2022
  • 11-04-2021
  • Mathematics
contestada

Maria bought apples(a) for $2.32 per pound and bananas(b) for $1.65. She spends $31.42. Write the equation for this situation.

Respuesta :

addisoncoffey
addisoncoffey addisoncoffey
  • 11-04-2021
(2.32a) + (1.65b) = 31.42
Answer Link
cleoskater12
cleoskater12 cleoskater12
  • 11-04-2021

Answer:

$31.42-(2.32+1.65)

Step-by-step explanation:

In mathematics, an equation is a statement that asserts the equality of two expressions, which are connected by the equals sign "=". The word equation and its cognates in other languages may have subtly different meanings; for example, while in English, any equality is an equation. Solving an equation containing variables consists of determining which values of the variables make the equality true.

Answer Link

Otras preguntas

A cab company charges a $3 boarding rate in addition to its meter which is $2 for every mile. What is the equation? Please give an actual answer
which of the following elements forms coloured compounds. A. Normal B. Transition C. Lanthanicles D. Inner transition​
what is the purpose of queer theory sociology quizlet
The playmouth thanksgiving story. How does the following excerpt from paragraph 9 contribute to the author’s version of the thanksgiving story? “ The pilgrims w
how does a policy help an organization
A. Anu-ano ang mga nota at rests?​
what does joanne's father believe causes climate change in parable of the sower in chapter 5
plz answer this with complete process plzzz I will give you brainlist ..........​
Help pls, due in 10 mins
cos135° = A.√2/2 B.-√2/2 C.-1/2