ephes143 ephes143
  • 11-04-2021
  • Mathematics
contestada

if a half a gallon of milk costs $1.24 then whats the cost per pint?

Respuesta :

aroojumair2005
aroojumair2005 aroojumair2005
  • 11-04-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

It costs . 31 cents for 1 pint of milk.

Answer Link
altavistard
altavistard altavistard
  • 11-04-2021

Answer:

1 pint would be ($1.25/4 pints) = $0.31

Step-by-step explanation:

There are eight pints in a US gallon, and thus four in half a gallon.

That comes to four pints of milk.

That's $1.24/(half gallon), or $2.48/gallon.

Since half a gallon (4 pints) is $1.25, 1 pint would be ($1.25/4 pints) = $0.31

Answer Link

Otras preguntas

three options for coordinating
What is the molarity of a 0.30 liter solution containing 8.50 moles of nacl?
A common reason rodents bite is if they're
What was the main reason for american involvement in the vietnam war?
Which of the following inferences can be made about the religious makeup of Europe around 1600 CE?
What do we get when two sound waves of slightly different frequencies interfere with each other? A. Resonance B. Beats C. Standing Waves D. First Harmonic
How did migration of americans during the 1970s change politics?
What is the value of x? Enter your answer in the box. x=
The mood of a story is themain feeling expressed by the central character.emotion or atmosphere created by the author.happiness felt by readers as conflict is s
A school wants to know how the community feels about a merger with another school. The school surveys the parents of the students about the merger. Is this sam