Brandonhall4502 Brandonhall4502
  • 12-04-2021
  • Mathematics
contestada

Ratio..A candy store sells snacks by weight. A six ounce bag of candy cost $3.60. Predict the cost of a 2ounce bag.

Respuesta :

majocgonzalez majocgonzalez
  • 13-04-2021

Answer:

A 2 ounce bag costs $1.2.

Step-by-step explanation:

With the information provided, you can use a role of three to find the cost of a 2 ounce bag given that you know that a six ounce bag costs $3.60.

6 ounce bag → 3.60

2 ounce bag →   x

x=(2*3.60)/6

x=7.20/6

x=1.2

According to this, the answer is that a 2 ounce bag costs $1.2.

Answer Link

Otras preguntas

What is X?  X + 2X = 1200
What takes place when you inhale and exhale
What Does it Mean to 'Fly the Flag'?
how do you express 43.7% as a decimal?
Calculate the conductance of a conduit the cross-sectional area of which is 3.0 cm2 and the length of which is 9.0 cm, given that its conductivity is 0.80 ohm-1
Is sentence 'James while John had had had had had had had had had had had a better effect on the teacher' grammatically correct?
A time/motion word problem"A plane leaves Denver heading due north at 500 mph.  Simultaneously, another plane leaves Denver traveling due east at 1200 mph.  Aft
What Is a 'Class Act'?
Compute the resistance in ohms of a copper block 5.0 cm long and 0.10 cm2 in cross-sectional area. (ρ = 1.77 × 10-6 ohm-cm)
What value of x will make this proportion true? 14/x = 1/2