redditkid
redditkid redditkid
  • 12-04-2021
  • Mathematics
contestada

A bouquet had 10 flowers and sold for $70. which is a rate of $_per flower

Respuesta :

510003453 510003453
  • 12-04-2021
ANSWER: $7 per flower
Answer Link
natacorn08
natacorn08 natacorn08
  • 12-04-2021

Answer:

$7 per flower

Step-by-step explanation:

So to find the unit rate we divide the money by how many flowers sold:

70 ÷ 10 = 7

hope this helps:)

Answer Link

Otras preguntas

Solve the proportion 7/5=21/x (show work/explain how u got it please)
solve multi-step equation 3x + 2 = 14 - 3        ​
What kinds of informs can be learned from a stone projectile point ? (think arrow head) WILL GIVW BRAINLIEST ANSWER
The total cost to produce 80 dolls is $1,200. If each doll costs $10 to produce, find the fixed costs.
Can somebody help me with career please?
What is Photosynthesis?​
solve for n in the proportion
Which type of noun is underlined in the sentence below? A swarm of insects surround the raft as we drifted down the river. A.Proper B.compound C. common D
una oracion con adverso​
can you please help me Can you do plsssssss