kleonshabani2027 kleonshabani2027
  • 14-04-2021
  • Mathematics
contestada

you bought a magazine for 6 dollars and three candy bars you spend a total of 12 dollars how much did each candy cost?

Plssss help

Respuesta :

ariandwiki07 ariandwiki07
  • 14-04-2021

Answer:

$2

Step-by-step explanation:

step 1: 12-6=6

Step2: 6 divided by 3

Answer Link

Otras preguntas

If y = 5x − 3, which of the following sets represents possible inputs and outputs of the function, represented as ordered pairs? {(2, 5), (−3, −12), (−4, −18)}
Which of the following issues is not central to our understanding of the American Civil War and its impact on the American writing that ensued?
According to Max Weber what is a basis of determining social class
To get ready for a field trip students and adults were put into groups.for every 8 students in group there were 3 adults.in total ,in all the groups there were
When is it most important that a power-driven vessel exhibit the proper navigation lights?
One of the worlds largest and most respected hotel and gaming companies is
I running track is 400 meters. if i make 4 laps, what is the distance that i traveled?
Delroy wants to participate in a bone strengthening activity which of these activities should he choose swimming yoga jump rope or stretching
A summary of why an organization, such as unions, was needed in the 20th century.
(c) what is the probability that jeanie remembers the first errand but not the second or third?