turespray9 turespray9
  • 15-04-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs.biillitti bought 3 pounds of red grapes and 2.5 all grapes cost $1.28 per pound how much money did she spend

Respuesta :

asmahadeo asmahadeo
  • 28-04-2021

Answer:

$9.60

Step-by-step explanation:

2.5 x 3=7.5

7.5 x 1.28=9.6

so the answer would be $9.60 I think.

Answer Link

Otras preguntas

the shock absorbers in a car act as a big spring with k= 21900 N/m. when a 92.5 kg person gets in, how far does the spring stretch?
The responding variable is what you are ________ based on the changes of the manipulated variable. A. predicting B. comparing C. proving D. measuring
HELP ASAP!!! HELP FAST!!!
What action of the British directly caused the Boston Tea Party? A. Tea Tax B. Committee of Correspondence C. Increased tax revenue D. Coercive Acts​
A gas has a temperature of 14 °C, and a volume of 4.5 liters. If the temperature is raised to 29 °C and the pressure is not changed, what is the new volume of
Ways that regional settlement patterns have been affected by technology include _____. increase in crop productivity due to climatic improvement strategies incr
a force of 350n Acts on an object of mass 17.5 kg what acceleration does it produce​
Define Intertia.[tex] \\ \\ \\ \\ [/tex]​
Compounds can be made by combining ________ two or more atoms in ______ ratio, A. certain sets of; a specific B. certain sets of; any C. any; a specific D. any;
Giving Brainleist SOLVE B ONLY