Kadencemoore09
Kadencemoore09 Kadencemoore09
  • 11-05-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better value? 3 sandwiches for $15.00 or 4 sandwiches for $21.00? PLEASE EXPLAIN DO NOT PUT ANY LINKS

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-05-2021

Answer:

3 for 15

cheaper

all you have to do is divide the number of sandwiches by the money.

(i answered again because its a waste of points)

Answer Link

Otras preguntas

Ethan writes 1/6 of a page in 1:12 of a minute how much time does it take him to write a full page
A(n) _____ particle is a particle that contains two protons, two neutrons, and has a 2 charge. a. gamma b. alpha c. positron d. beta
12 + 42 + 72 + ... + (3n - 2)2 = quantity n times quantity six n squared minus three n minus one all divided by two
The federal government relies mostly on revenue from _____. a. sales taxes b. property taxes c. income taxes d. interest from savings accounts
Values that can makes an inequality a true statement are called the ____________. A. Solutions Set B. Substitutions C. Expressions D. Variables
An immigrant can become a US citizen through a process called
Most fat-soluble nutrients are absorbed in the _______ system. a. vascular b. lymphatic c. neurological d. adrenal
what is an important element in romantic literature
solve the equation for y. 4x – 5y = 9 a.y=5/4x 9/4 b.y=-4x-9 c.y=4/5x-9/5 d.y=-5/4-5/9
a) If side a measures 90 feet and side b measures 120 feet, how many feet of flowers will be planted along side c, the hypotenuse of the triangle? Show your wor