Mikaylacurdy
Mikaylacurdy Mikaylacurdy
  • 12-05-2021
  • Mathematics
contestada

Grocery Mart has cookies on sale for $3 for 12 cookies. Food Shoppe has cookies on sale for $5.70 for 19 cookies. Which store has a better deal on cookies. Write the cheaper cost per cookie in dollars. ($_.__)

Respuesta :

oliviawright082407 oliviawright082407
  • 12-05-2021

Answer:

5.70 for 19

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what restriction of freedom of assembly is described in this headline?
Need help Please 10 points
Please help me pleaseee
in the poem 'The Hero' the boy goes to them in foot and kills their chief​
I'll give brainliest to whoever answers the question correctly!!! Which step in the proof has a flaw?
what is the difference between profit and sales
In an primary, voters choose delegates who will represent them at a party convention.
"An organization whose aim is to gain control of the government, usually through the election of its candidates to public office." What term best summarize the
True or fade. In the context of our book, the following is a true statement
How do trees improve water quality? a. Tree roots anchor soil in place, preventing runoff. b. Water is filtered as it passes through the root systems of trees.