sophianinja sophianinja
  • 12-05-2021
  • Mathematics
contestada

A 2-kilogram bag of potting soil costs $1.96. What is the unit price?

Respuesta :

dcoolio dcoolio
  • 12-05-2021

Answer:

The unit price is $0.98

Answer Link
thedoritoamigo
thedoritoamigo thedoritoamigo
  • 12-05-2021

Answer:

98¢

Step-by-step explanation:

The unit price of an item is the price of one unit. In this case, this would be the price of a single kilogram.

To find the unit price, we'll divide the given price by the amount of units it is for. So, divide 1.96 by 2.

1.96 ÷ 2 = unit price

0.98 = unit price

This means the price of a single kilo of potting soil is $0.98. The unit price of the potting soil is 98 cents.

Good luck :)

Answer Link

Otras preguntas

Which example of IT lifelong learning is most likely to lead to a promotion
the process by which the cells use nutrients to repair or build new tissues
Pleaseeeeeee Help meee :((((( (30 points)
Is 8.15 a natural number whole number integer rational irrational or real number ?
9. What does Telemachus tell the suitors in his speech? Use textual evidence.
MaTh whoever answers this get BrAINLY
 How do the photographs help you understand how Buster Keaton got the nickname “The Great Stoneface”?
1. Why do psychologists do research?
1. Rocky has already logged forty miles on his daily running program. He runs two miles per day. Robin has logged ten miles on her daily running program. She i
The basic unit of the structure and function of living things is the ____