orianadenard2
orianadenard2 orianadenard2
  • 13-05-2021
  • Mathematics
contestada

One bag of pretzels cost three dollars. Five bags of pretzels cost $10. Which has the lower unit price?

Respuesta :

rwills35
rwills35 rwills35
  • 13-05-2021

Answer:

The 5 for $10 because its 2 dollars for a bag while the first is 3 dollars for a bag

Step-by-step explanation:

Answer Link
carlymcclendon carlymcclendon
  • 13-05-2021

Answer:

I'm guessing the five for $10. If you were to by 5 for $3 it would be more than the five for $10. If there are 5 bags for $10 I'm assuming each bag is $2 which is lower than $3.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

It can reasonably be inferred that Tetsuya has no arrows, because:
please answer the questions the reading is their to help
May someone please help me? It is due in a few please help me out!
The measure of angle FGH is 60°. The measure of angle JGH is 35%. FGJ is x°. The measure of angle Find the value of x. x = 0 X S G F to 35° 60° H
Please kindly answer this Thank you!!
the solutions to the equation is A,C,D,E
we 10. 11. 12. 13. A(n)____ mixture will reduce engine power, foul spark plugs, and cause incomplete burning. A. stoichiometric B. overly rich C. extra lean D.
How do we use explicit and systematic instructions to support each component of the simple View of Reading
Zoe is designing an exhibit of her paintings and has at most 315 square feet of wall space on which to display them. Her paintings take up 22 square feet each.
PLSSSSS HELPOPPOP MEEE TYYYY