sushilashiwakoti100 sushilashiwakoti100
  • 14-05-2021
  • Mathematics
contestada

the cost of 8 exercise book is rs 400.
i)find the cost of 1 excise book
ii)find the cost of exercise book​

Respuesta :

AlphaSavage12
AlphaSavage12 AlphaSavage12
  • 14-05-2021

Answer:

e

Step-by-step explanation:

Answer Link
pshane0918
pshane0918 pshane0918
  • 14-05-2021

Answer:

The cost of 1 Exercise book is rs50.

Step by Step Explanation :

Divide the cost by the quantity.

400/8 = 50

Answer Link

Otras preguntas

Which pair of rhombi are similar?
What are the traits used to classify a virus?
how do you classify the slope of a line ?
When environmental conditions are favorable, ________ is generally more beneficial for a fungal species. a. asexual reproduction b. sexual reproduction c. moving
which emperor wanted to return rome to its former glory
which emperor wanted to return rome to its former glory
List three pollutants the burning of fossil fuels adds to air. What are the sources of these three pollutants?
Why is it important for scientists to be able to remove DNA from an organism? List two reasons.
How much voltage would be necessary to generate 10 amps of current in a circuit that has 5 ohms of resistance?
Julia has $80. She wants to purchase a nail paint set for $16 ans earrings. She spends the rest of the money on earrings. Each pair of earrings cost $8. Write a