1donwon93 1donwon93
  • 15-05-2021
  • Mathematics
contestada

You buy halibut at $19 per pound. One portion of seared halibut requires 6 ounces of halibut. How much does the halibut for one portion cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-05-2021

Answer:

$7.125

Step-by-step explanation:

1 lb = 16 oz

Cost per ounce

19 / 16 = $1.1875/oz

Cost for 6 oz portion

6 * 1.1875 = $7.125

Answer Link

Otras preguntas

What is 1/4 of 1/2 of a pizza?
For a chemical reaction it is usually found that the reaction rate is faster at higher temperature. The rate increases because (a) the concentrations of reacta
solve the following equation is isolate F: C=5/9(F-32)
What would 300% of $25 be? Please show how.
In an 8.00 km race, one runner runs at a steady 11.0 km/h and other runs at 14.8 km/h. How far from the finish line is the slower runner when the fast runner fi
What type(s) of symmetry does this figure have?
the value of x-y is negative, and x and y are both positive. what can you conclude about the values of x and y????
What is the algebraic express:8 divided by the cube of y
The distance between Earth and its moon is 3.84 × 108 meters. Earth’s mass is m = 5.9742 × 1024 kilograms and the mass of the moon is 7.36 × 1022 kilograms. Wh
How do you read a map