melinagedert10
melinagedert10 melinagedert10
  • 15-05-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery’s store charges $0.75 per donut. Which equation can be used to find c, the total cost, in dollars, to buy d donuts?
A.) C=0.75 +d
B.) C=0.75d
C.) D=0.75c
D.) D=0.75+c

Respuesta :

maddiezaputil maddiezaputil
  • 15-05-2021

Answer:

B

Step-by-step explanation:

Answer Link
leonw
leonw leonw
  • 15-05-2021
the answer is B :)))))
Answer Link

Otras preguntas

which expression has a value of 199
How manny molecules (formula units for ionic compound) are present in following quantities? A... 0.250 mole of H2O
ten interesting facts about radium and polonium
Explain the difference between a colony and a polis
tell ma the answer to the correct anwser to what is unitary
sample #1 contains adenine, thymine, cytosine, and guanine, lysosomes, and carbohydrates. sample #2 contains adenine, uracil, cytosine, and guanine, minerals, a
What is the balanced equation for tin dioxide + hydrogen ---> tin +water
which event is most closely associated with the French Revolution
If you had to subtract 426 from 913, how many times would you need to regroup? How can you tell?
This question is so hard i don't get it