ankithalakshmi592
ankithalakshmi592 ankithalakshmi592
  • 12-06-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 5 kg of mangoes is rupees 147. At what rate per kg are the mangoes
being sold.​

Respuesta :

ansu69622
ansu69622 ansu69622
  • 12-06-2021

Step-by-step explanation:

the cost of 1 kg mangoes = 147/ 5

= Rs. 29.40

mark me as brainliest

Answer Link
bhadelsimron19
bhadelsimron19 bhadelsimron19
  • 12-06-2021

Answer:

cost of 1 kg mango = rupees 29.4

Step-by-step explanation:

cost of 5 kg mangoes =rupees 147

cost of 1 kg mango =?

Now, lets find cost of 1 kg mangoes

CP od 1 kg mangoes = cost of 5 kg mangoes/5 kg

=rupees 147/5

=rupees 29.4

Answer Link

Otras preguntas

What happens to most of the energy as it moves throughout a food web?
g Butterflies inherit the ability to produce different wing colors based on the temperature or amount of daylight experienced by the caterpillar before it under
help this is today help please ​
Solve the right triangle. Round your answers to the nearest tenth. B с 24 39° b
You bought 8/9 of a pound of grapes. you decide to put the grades into bags that hold 2/9 of a pound. How many bags will you need
What did Jackson make clear about himself during this period of history?
What is the slope of the line shown in the
Which of the following is a valid argument
Only number 13 please
1 Water from rain, snowmelt, or irrigation that flows over the ground and into bodies of water like lakes and rivers A water pollution B runoff C conservation