gnarlyfanofjelly gnarlyfanofjelly
  • 13-06-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 120 PSP is Dh 15000. Find the cost of one PSP

Respuesta :

reinhard10158
reinhard10158 reinhard10158
  • 13-06-2021

Answer:

125

Step-by-step explanation:

120 units cost 15000.

so, 1 unit is then the 120th part of the total costs.

price of 1 unit = 15000/120 = 1500/12 = 125

Answer Link

Otras preguntas

Question 3 What are the features associated with Karst topography? Explain the problems associated.
Which statement is true according to the kinetic theory? A. Molecules of different gases with the same mass and temperature always have the same average densit
Which of the following is an organic molecule
Now that you’ve read and listened to Franklin D. Roosevelt’s "Four Freedoms," compare the experience of listening to a speech to reading it. Analyze the audio o
What did Mendell ask
Which sentence shows ethical behavior? A. Blake avoids helping his teammates in work. B. Gracie inflates her travelling expenses while claiming reimbursement
If f(x) = 3x^2 and g(x) = 4x^3 + 1, what is the degree of (fg)(x)?
2. How do demographic factors affect the way people in the United States view political questions? List three factors, and give examples of opinions they might
find the inverse function of f x equals 2x / 3 - 17​
An example of natural selection is the red color of a male cardinal. The females of the species choose mates based on the vibrant colors of the males’ feathers.