JBa11er
JBa11er JBa11er
  • 14-06-2021
  • Mathematics
contestada

Plz help, its due soon!! Ill give brainliest

Plz help its due soon Ill give brainliest class=

Respuesta :

Tweezles
Tweezles Tweezles
  • 14-06-2021

Answer:

1. 250+2x

2. 450

3. 550

Step-by-step explanation:

Answer Link
cassibo792057
cassibo792057 cassibo792057
  • 14-06-2021
1. f(x) = 250+2x

Explanation: replace the # of ticket with a variable!

2. f(100) = $450

Explanation: 250+2(100)
250+200 = $450

3. f(150) = $550

Explanation: 250+2(150)
250+300 = $550

I hope this helped!! :)
Answer Link

Otras preguntas

An 8-pack of candy bars costs $7.28. What is the unit price? plz help
The signal for Macbeth to go to Duncan’s room is
what unfortunate mistake did the champion ice-skater make with his gold medal
How were Marquis de Lafayette and Baron von Steuben valuable to George Washington at Valley Forge?
Find the product. Simplify your answer.
Write the expression as the product of two factors. (1 7) (1 7) (1 7)
i need to know the answers by tomorrow
which is bigger 1.5 or 1.47?
What is an expression that equals 75 using the numbers 7,5,6,and 3 only once
MATH PLZ HELP 4. Write an equation in slope intercept form of the line that passes through the given point and is parallel to the graph of the given equation. (