Seudónimo Seudónimo
  • 15-06-2021
  • Mathematics
contestada

A loaf of bread costs $0.90. Each loaf has 15 slices. How much does each slice of bread cost?

Respuesta :

clarch19
clarch19 clarch19
  • 18-06-2021

Answer:

$0.06

Step-by-step explanation:

90 cents for 15 slices is .90/15 which is .06 or 6 cents

Answer Link

Otras preguntas

What is the name for the theory that combines our knowledge about continental movement overtime with the movement of continental plates and seafloor spreading?
What is the main idea of the argument presented in the text?Standard Oil made higher profits than its competitors because it was able to buy oil for less.Standa
PLEASE HELP! I WILL GIVE YOU 20 POINTS FOR ANSWERING!! The flow chart inaccurately represents digestion. Which TWO steps should be deleted to show the correct f
Find the remainder of (h^4+h^2-2)/(h+3)
what is the substitution method
Exponential properties x^3•x^4=
In what ways did Gulliver profit from his adventures in Lilliput? a. He lectured to various groups and was paid well. c. He made a profit from showing and selli
write an equation in slope intercept form that represents ,Mr.Carson earns 880$ for 40hours of work and 1210 for 50 hours of work within the same month
Which equation represents the line that passes through (5 , 1) and has a slope of 1-2
An 8 ounce cup of gourmet coffee costs 4:50. If the unit price remains the same, how much would 3 quarts of coffee cost?