tonyanncampbell4 tonyanncampbell4
  • 15-06-2021
  • Mathematics
contestada

at a market 8 mangoes and 6 pears cost $25.00 and 4 mangoes and 8 pears cost$30.00. what is the cost of one mangoes
​

Respuesta :

elitephenoix elitephenoix
  • 15-06-2021

Answer:

the answer is 4.00 Yw for the help

Answer Link

Otras preguntas

I am the number of feet in 66 2/3 % of a yard
Drinking alcohol makes the blood hypertonic. Which option best describes the consequences of this hypertonic blood?
what is the best definition of motivation in a story? a. the main struggle that a character engages in during a story b. the way the character is presented to t
Explain the meaning of the slope as a rate of change
39 ft/min is how many yd/s
Mario's watch runs fast. In one day, it gains an hour. So in twelve days it gains 12 hours and is correct again. Julio's watch also runs fast. In one day it gai
A gardener has 46ft of fencing to be used to enclose a rectangular garden that has a border 2 feet wide surrounding it. If the length of the garden is to be twi
Choose the property of addition that the statement illustrates. a + (b + c) = (a + b) + c
The 24 students in Mr. Browns homeroom sold 72 magazine subscriptions. The 28 students in Mrs. Garcia homeroom sold 98 magazine subscription. Whosee homeroom so
In 1787, the fate of the Constitution was in the hands of the founder's the farmer of Constitution. the American people. state representatives.