burner1400 burner1400
  • 15-06-2021
  • Mathematics
contestada

Mary made $176 for 11 hours of work at the same rate, how much would she make for 8 hours of work?

Respuesta :

SpaceMarsh
SpaceMarsh SpaceMarsh
  • 15-06-2021
$128

We have the rate “$176 for 11 hours of work”
Find the unit rate of dollars per hour by:
Divide 176 ÷ 11 = 16
UNIT RATE: $16 per hour

Now find how much dollars for 8 hours by:
Multiply 16 • 8 = 128

FINAL ANSWER:Mary would earn $128 for 8 hours of work

BRAINLIEST?
Have a nice day!
-SpaceMarsh :D
Answer Link
Salma0pi2368
Salma0pi2368 Salma0pi2368
  • 15-06-2021
74 Mary stuff I don’t know I just need to ask mine sorry
Answer Link

Otras preguntas

Four to the power of 3X equals four to the power of two
Computer Science uses the power of ______________ to solve problems.
Select the solution for the system of linear equations y = x + 6 and y = -2x. A. (2,-4) B. (-2,4) C. (-2,-4) D. (2, 4)
Can anyone help answer this ?
Please help me on this question I’ve been stuck on it for the last 40 mins
What does Dr.Martin Luther king jr mean when he speaks about a promissory note or checks. A he uses it as a metaphor to represent the equality minorities are aw
HELP!!!!!!! Me pls I need this now anyone pls
Find the area. WILL MARK BRAINLIEST
What is 2/4 divided by 1/6
Imagine there are two chambers. Chamber P is filled with air while Chamber Q has no air in it (a vacuum). If a leaf and a brick are dropped from the top of each