1. We can use division to solve real life problems, such as:

A.the total cost of two sweaters.
B.how much older Lila is than her little brother.
C.how many desks are needed for 3 rows with 7 students in each row.
D.how many pencils each of the 9 students will receive if 56 pencils are shared equally.