Jeremiahwalkes Jeremiahwalkes
  • 11-07-2021
  • Mathematics
contestada


At a store, 2 gallons of milk cost $6.
Which is the value of the ratio of dollars to gallons of milk?
0.33
per gallon
$3 per gallon

Respuesta :

onyikeinnocent
onyikeinnocent onyikeinnocent
  • 11-07-2021

Answer:

B

Step-by-step explanation:

$3 per gallon

that is the procedure above

Answer Link

Otras preguntas

please help me with the question for the surface area of a cylinder !!
the nth pyramidal number tells how many cannonballs there are in a square arrangement that is n cannonballs square. a: true b: false
Nosotros_________de las montañas. bajas bajan baja bajamos
What number should be added to both sides of the equation to complete the square? X^2-10=7
Penelope bakes pretzels. she salts 3/8 of she pretzels. Write a fraction that is equivalent to 3/8
How did the European Union respond to the 2009 economic crisis? provided loans to countries that could not pay their debts re-imposed trade restriction
amber saved a total of $3.20 over 5 weeks.she saved the same amount of money each week.how much money did Amber save each week?
COPERNICUS WHO WAS IT
Isotopes of uranium are used as nuclear fuel in power plants.
Is AB parallel to CD?