06ahmedy 06ahmedy
  • 14-07-2021
  • Mathematics
contestada

Three ounces of cinnamon cost $2.40. If there are 16 ounces in 1 pound, how much does cinnamon cost per pound?

Respuesta :

NYCPen
NYCPen NYCPen
  • 14-07-2021
12.8$, you would divide 2.40 by 3 to get the cost per ounce. Then multiply that by 16 to get the cost for one pound.
Answer Link

Otras preguntas

The passage implies that , in addition to being able to walk upright like a human , " Ardi " could climb like a chimpanzee eat like a chimpanzee run like a chim
Can someone please help me with this? I only have two minutes to answer.
What is the equation for the graph shown?
Vocabulary complete the sentences with the words from the box
value of the digit 3 for 263 is​
Help plz i dont get this
Find the distance between the points (-3,5) and (-1,-2) round to two decimal places if necessary
PLZ HELP !!! ALGEBRA 1
Any artists out there? I had to do a value sketch for Art class! The value on the objects is fine, but I`m struggling with shadows and how to accurately draw th
What is adjacent??????