clevelandmakayla9 clevelandmakayla9
  • 15-07-2021
  • Mathematics
contestada

Manuel bought a set of tracks for $35 and 8 individual train cars,
which were priced the same. If the total cost was $155, what was the
price for each train car?
Please help

Respuesta :

espam10
espam10 espam10
  • 15-07-2021

Answer:

155÷8= 19,375

The unit price of each wagon can be obtained by dividing (155 by 8)

luck in your tasks.

Answer Link

Otras preguntas

Find the area of the composite figure.
Would you consider the partition of India a good plan?
This is hard question can any wan help me
You guys are legit tjamks
NO LINKS OR ELSE YOU'LL BE REPORTED! Only answer if you're very good at English.No guessing please.Click on the word or phrase that BEST shows that the author h
4th of July is a national holiday celebrating the United States’ independence from England. However, as we know, not everyone was granted freedom on that day in
PLEASE HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
solve for x, show work please!! 20 points.
is vinegar in water a true solution, suspension or colloid
2. Denise took out a $16 000.00 loan from the bank to help pay for university. The bank offered an annual interest rate of 5.6% compounded quarterly over a 3-ye