22alyssacof 22alyssacof
  • 13-08-2021
  • Advanced Placement (AP)
contestada

It costs Mike $5 to make a cake, which he then sells for $15. $10 is Mike's:

cost.

price.

profit.

demand.

Respuesta :

name372
name372 name372
  • 13-08-2021

Answer:

Profit

Explanation:

Profit is the amount of money earned from a product, Mike earned $10, that is his profit.

Answer Link

Otras preguntas

Which number sentence is true? A. -56.8 (-3.2) = -17.75 B. -56.8 3.2 = 17.75 C. 56.8 (-3.2) = -17.75 D. 56.8 (-3.2) = 17.75
A television and DVD player cost a total of $1260. The cost of the television is two times the cost of the DVD player. Find the cost of each item.
I am shallipoi. Pluto no de show for map​
The bottom of a vertical, massless spring is 88.0 cm above the floor. When a 660 gram can of beans is hung on the end of the spring and moved to equilibrium, th
How did Alexander burn Thebes to the ground?
What is the mode of the following numbers 1,2,4,6,4
logarithm of x to the base 3 + logarithm of 5 to the base x equals to 3/2 ​
• To calculate the total retail price of a product in a supermarket, the retail price of the item being purchased and the VAT (value added tax) rate must be pro
Find the inverse function of f(x)=6-4x^3
Find (a⁴+b⁴)/(a²b²) if (a²-b²)/(ab)=6 a)20 b)21 c)22 d)28 e)38 f)24​