dinnamorato78 dinnamorato78
  • 13-08-2021
  • Mathematics
contestada

(b) Ivanna bought 9 pounds of flour for $5.
How many pounds of flour did she get per dollar?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 13-08-2021

Answer:

1.8 pounds per dollar

Step-by-step explanation:

Take the pounds and divide by the dollars

9 pounds / 5 dollars

1.8 pounds per dollar

Answer Link

Otras preguntas

Which statement about synchronous communication is true?
What were Kent State students reacting to by staging their 1970 antiwar protest
Which phrase from the passage most helps to create the mood? The phrase “stroller-driving moms and crying babies” helps create the irritated mood. The phrase
How do biochemical tests help identify an unknown bacterial species?
Automobile airbags produce nitrogen gas based on the reaction: 2NaN3(s) -> 2Na (l) + 3N2 (g) a. If 2.25 g of NaN3 react to fill an air bag, how much P-V work
The quotient of a number and - 2/3 is -9/10
which 2 countries were allied durning world war 2 but not after the war?
Doctors often advise a combination of treatments to eradicate an infection and treat symptoms. Please select the best answer from the choices provided. T F
Describe the structures of proteins and nucleic acid's and then explain the relationship between these two molecules within the cell
Which of the following sentences DOES NOT use the semicolon correctly? Question 15 options: I hurried to catch my flight; I had to sprint across the entire ai