madisonnichole56 madisonnichole56
  • 11-09-2021
  • Mathematics
contestada

Kate bought a bag of grapes that was 3.2 pounds. The bag of grapes cost $6.24. What was the price per pound for the bag of grapes.

Respuesta :

umaira1901 umaira1901
  • 11-09-2021

Answer:

$1.95

Step-by-step explanation:

3.2 pounds -> $6.24

1 pound -> $6.24÷3.2=$1.95

Answer Link

Otras preguntas

Earth's inner core is thought to consist of ________.
ASAP What is a syllable
As a result of the Nuclear Test Ban Treaty, a. the Soviet Union ended all nuclear testing b. nearly 40 countries ended aboveground nuclear tests c. relations be
airplane releases a ball as it flies parallel to the ground at a height of 195m, the ball lands on the ground at exactly 195m from the release piont, calculate
It is usually best to begin a self-administered questionnaire with:
Which sentence is an example of imagery?
To isolate the variable in the equation -3x - 9 = -27, the first step is to add 9 to both sides. This gives you -3x = -18. What is the next step to isolate the
Find the remaining sides of a 45°-45°-90° triangle if the longest side is 20.
how did jews cope with the trauma of being confined inside ghettos
What is the pretrial stage that occurs when the judge finds no reason to dismiss a case and the case then moves forward toward trial?