angelsade5 angelsade5
  • 13-09-2021
  • Mathematics
contestada

8. Which is the better buy?
4 candy bars for $5.00 or
3 candy bars for $3.30

Respuesta :

amayawilliams39
amayawilliams39 amayawilliams39
  • 14-09-2021

Answer:

1. Divide

4 divided by 5.50

3 divided by 3.30

1. About 0.7

2. About 0.9

This means that 4 candy bars for 5.00 is the better buy!

Step-by-step explanation:

Hope this helps!! :))

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following cannot be the result of punctuated equilibrium
which of the followings is a rhetorical question? a)do birds fly? b)when do birds start migrating for winter? c)how many species of birds are there? d)did you k
Rusty Pickins, a gold miner, has just found a chunk of gold. Rusty would like to change the gold from a solid to a liquid, so that he can pour it into bars. Wh
What conclusion summarizes an organism's ability to undergo fermentation?
What is a paragraph outline? A. an outline that expresses ideas in chronological order B. an outline that expresses ideas as words or phrases C. an out
A sequence is defined recursively using the equation f(n + 1) = f(n) – 8. If f(1) = 100, what is f(6)?
What element of a magical realist story can help the reader discover it's theme
In 1917, Czar Nicholas II abdicated his throne after hundreds of thousands of Russians protested in Petrograd, Russia's capital. What was one of the major reaso
If f(x) = x+7 and g(x) =1/x-13 what is the domain of (fg) (x)
For the n = 3 electron shell, which of the following quantum numbers are valid? Check all that apply. l = 3 m = 3 l = 0 m = –2 l = –1 m = 2