Ingridpineda1717
Ingridpineda1717 Ingridpineda1717
  • 14-09-2021
  • Mathematics
contestada


What is the cost of 1 apple and of 3 apples?
How do you know

What is the cost of 1 apple and of 3 apples How do you know class=

Respuesta :

ang12321 ang12321
  • 14-09-2021
The cost of 1 apple is 0.75, because the dot is halfway between 0.5 and 1.
The cost of 3 apples is 2.25, because the dot is halfway between 2 and 2.5.

Hope my answer helped u :)
Answer Link
bamboola1 bamboola1
  • 14-09-2021

Answer:

We find an easier point on the line to work out the gradient

4, 3 point is best as its a clearly shown value.

3/4  x 1 = 0.75

3/4 x 3 = 2.25

Answer Link

Otras preguntas

Five less than half the distance from Jerod's home to the mall is more than six miles. What's the inequality that represents this?
Solve for y:- 78 + y = 523 y = ? Thank you so much! :)
Rachel and her cousin Lena live in different cities about 100 miles apart.On the map the two cities measure 5 inches apart . What is the scale factor used for t
What kind of changes in memory and personality occur in people with Alzheimer's disease?
which are the best movie adaptations of Stephen King's books?
the ratio of the areas of two rectangles is 4 to 5. if the area of the larger rectangle is 135 square feet, what is the area of the smaller rectangle? Set up a
Who was Charles Bukowski?
Sentence describing fire Please help! can't think of anything
how hours of sleep should a person get?
83 and x what expression is that