londondavis2007 londondavis2007
  • 14-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 3-gallon bottle of fabric softener costs $28.92. What is the price per quart?

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 14-09-2021

Answer:

$2.41

Step-by-step explanation:

There are 4 quarts in a gallon. If there are 3 gallons that means there is 12 quarts (3x4=12) You then take $28.92 and divide it by 12, which will give you 2.40833333 and on and on, you round that to $2.41. I hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

What is the author's purpose in writing the first passage of the Passing of the Buffalo? to entertain while telling a story about the buffalo to persuade younge
x < 3 is the solution to which of the following compound inequalities? a) x < 5 and x < 3 b) x < 5 or x < 3 c) x > 4 and x < 3 d) x > 4
Hundreds of cicadas emerging from the soil! Why is this not a sentence
Please answer! No links!!! Picture is included
Need help! How can I re-word this to not make it seem so repetitive?​
Help? Thanks guys! Its math stufff, I also kinda need an explanation.
what is the answer to 8s-11s+6
Help ASAP I will give BRANIEST
why were the native americans were mad at the british because​
which of these groups faced the most discrimination in the united states during world war 1. Answers: 1.) Japanese Americans 2.) German Americans 3.) Native Am