myrafarris myrafarris
  • 14-09-2021
  • Mathematics
contestada

If granola costs $ 2.20 per pound, how much does 0.8 pound of granola cost?

A: $ 1.40
B: $ 1. 76
C: $ 2. 28
D: $ 2. 75

Respuesta :

paripetel575
paripetel575 paripetel575
  • 14-09-2021
1.76 is the right answer
Answer Link

Otras preguntas

4th grade math. Need help
in administering first aid to a choking infant, it is important to support the infants ........... at all times
Gerald has just been told that he has an environmental lung disease. What has he most likely been diagnosed with?
How can you determined the sale price if you are given the regular price and the percent of markdown
At a dinner, the meal cost $22 and a sales tax of $1.87 was added to the bill. How much would the sales tax be on a $66 meal? What is the tax rate for meals in
In 2004 olympics, Shawn Crawford ran 200m in 19.79 sec .justin Gatlin ran the 100 m race in 9.85 seconds. a) calculate their speeds (Round to two decimal places
Please Help Me I'll Mark Brainliest and give extra points!!!!!An investment's value increases by about 25% per year.By what rate does the investment's value inc
WILL GIVE BRAINLIEST Which of the following is true about the decimal form of the number? 892/16 A. It is a terminating decimal. B. It is neither a termina
A mountain bike originally priced at $965.00 is up for sale at a discount of 11%. What is the price of the mountain bike after the discount?
how do you know if a number is divisible by 2