anthonie2009 anthonie2009
  • 14-09-2021
  • Mathematics
contestada

An 8-pack of beaded necklaces costs $4.44. What is the unit price, rounded to the nearest
cent?
per necklace
Submit

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-09-2021

Answer:

0.56$

Step-by-step explanation:

since you have to find the price per bead, you divide 4.44 by 8

since it divides to 0.555, you have to round to the nearest cent. .005 is closer to .01, so you add the .01 to the .55, which is .56

Hope this helps

Answer Link
andersondinwiddie andersondinwiddie
  • 14-09-2021
$ 0.56 is your answer.

Explanation: 4.44/8 gives you 0.55 round to the nearest cent gives you $0.56
Answer Link

Otras preguntas

What is the role of diaphragm in the digestive system?
Is green light most or least useful in photosynthesis? Why?
state the purpose of making urine.
What percent of Mexico populationlives below the asset-based poverty line?
What percent of Mexico populationlives below the asset-based poverty line?
What are future effects on society and business using computers?
what is phosphorylation ?
a man invested a total of $3,000 in two investments. he made a profit of 3% on the first investment and 4% on the second investment. if his total profit was $10
Translate the word phrase into a math expression.  nine more than five times a number                                           A. 9 > 5n B.
what are the end products of fat digestion