tata96
tata96 tata96
  • 15-09-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 6 oranges for $4:38. What is the unit cost?​

Respuesta :

preti8
preti8 preti8
  • 15-09-2021

Answer:

$0.73 per orange

Step-by-step explanation:

To find unit cost:

Divide 4.38 by the amount of oranges to find for one.

4.38/6 is 0.73.

So the unit cost should be $0.73

Hope this helps you.

Answer Link

Otras preguntas

What were the roles of the Plains Indians, Anglo-American immigrants to Texas, the Mexican government, the U.S. government, and the American public in sparking
Jeffrey has $250 in the bank.Each week he takes out $25.After a few weeks jeffrey has $87.50 left in the bank. What is the number of weeks that have passed sinc
who spends 2/3 of his money on a video game before spending half of his remaining money on lunch if his lunch cost $10 how much money did he have at first
what is 5 2/3 as a improper fraction
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!! Elige la respuesta correcta. Elige el verbo que NO es una forma correcta del imperfecto.
What is hydrogenation
What is 100 divided by 75
Can someone answer these!!!!!! 11 PTS!!!!!!!!!!!!!!!!
Using the best thesis statement listed below to compose an outline with three major supporting details and two minor supporting details for each major supportin
help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!