irondragonfly
irondragonfly irondragonfly
  • 15-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 litre of milk is ₹ 21. Find the cost of 1 litre of milk. pls with full explanation

Respuesta :

laoisecomerford24 laoisecomerford24
  • 15-09-2021
3/4 = 21
divide by 3 to get 1/4L.
1/4 = 7
multiply by 4 to get 1L.
4/4 = 28.
1L of milk costs $28.

hope this helps :) (please mark brainliest!)
Answer Link

Otras preguntas

do you capitalize "is" after "!" "HELLO!" is blah
what percent of 64 million is 25 million
British colonial rule in India resulted in all of the following except a. an improved railroad system. b. improved communication systems. c. a revised legal sys
THIS IS AN ECONOMICS QUESTION!!!! The auto industry in the United States is an example of A. Government control B. An oligopoly C. Public enterprise D. A monop
Which organ system is found in both animals and plants? a. immune system b. circulatory system c. digestive system d. skeletal system
What times what equals 84
Meiosis is also referred to as _____.
Oración con la palabra anglosajón
What is 3.8 as a fraction
solve for x. X/4+1=3?