briannaedwards79 briannaedwards79
  • 15-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sally bought a soft drink for 4 dollars and 4 candy bars. She spent
a total of 20 dollars. How much did each candy bar cost ?

Respuesta :

dixiepixieuwu
dixiepixieuwu dixiepixieuwu
  • 15-09-2021

Answer:

Each candy bar is 4 dollars.

Step-by-step explanation:

20 - 4 = 16

16 divided by 4 = 4

Answer Link

Otras preguntas

Determine whether the ordered pair (2, 13) is a solution of the equation y = 4x + 5. Explain what your answer (it being a solution, or not) tells you. In other
Rugs sell for 8$ per square foot. Beth bought a 9-foot-long rectangular rug for $432. How wide was the rug?
Susan bought a bike on sale for $93.75. If the bike was originally $125, what was the percent of discount?
Which economic system has become associated with authoritarian governments and total control of the economy? capitalism mercantilism communism socialism barter
show a graph representing the equation f(x) = -|x| - 2
Which word in the sentence is the predicate adjective? The tiny plant grew tall in the warmth of the new greenhouse. A. new B. tall C. warmth D. tiny
How do you factor the equation 7x^2=175?
Write this equation in slope intercept form 4x+2y=10
radar use reflected microwaves to detect objects and measure their... what? A. Distance and speed B.weight and volume C. Wavelengths and frequency D. Height a
Marty wants to buy a gallon of lemonade, and a gallon jug costs $3.89, while a pint costs $0.59. He wants to know how much money he would save by buying the gal