turnerdoiarreion
turnerdoiarreion turnerdoiarreion
  • 15-09-2021
  • Mathematics
contestada

15) Ali had $27 to spend on eleven pencils. After
buying them she had $19.85. How much did each
pencil cost?

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 15-09-2021

Answer:

0.65

Step-by-step explanation:

If Ali had $27 and after buying the pencils she had $19.85 then that means she spent $7.15 so then you take $7.15/11 and then you get 0.65. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Philip's ice cream contains 18 calories per ounce. Philip's ice cream contains how many calories per 12-ounce container?
=324°. Convert this degree measure to its equivalent radian measure. radians radians radians radians
What American values are reflected in the Constitution?
Which statement is true about a pseudoscientific idea? It is biased in its results. It can be tested and observed. It can be replicated and verified. It is
Which peoples wore clothing of sealskin? a. Inuit c. Mound Builders b. Plains peoples d. Anasazi
what is released when ATP is changed to ADP
What is one characteristic that made Roman culture unique?
how do i do this? please someone help me
How did the Voting Rights Act of 1965 stop discrimination in areas where voter eligibility tests were previously used?
PLEASE HELP URGENT!! TIMED WILL GIVE 20 PTS What is the area of parallelogram ABCD?