blondieb3313 blondieb3313
  • 13-10-2021
  • Mathematics
contestada

If one pound of apples cost 50 cents about how much would one apple cost

Respuesta :

rspill6
rspill6 rspill6
  • 13-10-2021

Answer:  It depends on the weight of an apple.  If 1 apple = 0.50 lb, then 1 apple costs $0.25

Step-by-step explanation:

We need to know the weight of one apple.  If one apple weighed 0.5 lb, on the average, then:

($0.50/lb)*(0.5 lb/apple) = $0.25/apple

Answer Link

Otras preguntas

which other composer,besides Mendelssohn, also grew up with an older sister who was a very good pianist
What is the definition of the War Guilt Clause?
How do I explain the laws of motion when I am walking down the street?
What kind of irony appears in the sentence: O, Hear us when we cry to thee For those in peril on the sea.- sung as a breakfast hymnal the morning before the Tit
Use synthetic division to solve (x^4 – 1) ÷ (x – 1). What is the quotient?
What is the answer to ... Calculate the length of the circumference of a circle with a diameter of 9.2cm.
eighteen less than a number is 44
site a. cut; tear b. to limit c. location d. continuous
Which answer best describes Earth's atmosphere
Is parthenogenesis possible in humans?