ramirezlourdes1957 ramirezlourdes1957
  • 13-10-2021
  • Mathematics
contestada

6 erasers cost $6.60. Which equation would help determine the cost of 3 erasers

Respuesta :

zenaaly
zenaaly zenaaly
  • 13-10-2021

I think its just 6.60 divided by six, thats how many each one costs, then multiply it by 3

Hope this helps :)

Answer Link
ianlol234301 ianlol234301
  • 13-10-2021

Answer:

3.3

Step-by-step explanation:

because you can divide 6.60 by 6 which is 1.1 then multiply it by 3

Answer Link

Otras preguntas

Which document guarantees citizens of the united states fair trials?
Does any one agree that people not putting explanations are annoying.. like I get it for some things like history stuff or something but in math I’m not just tr
You are traveling along a freeway at 65 mi/h. You suddenly skid to a stop because of congestion in traffic. Where is the energy that your car once had as kineti
what are some specific issue in one of the social science disciplines?
What are 3 things message timing must include
At a real estate​ agency, an agent sold a house for ​$343,000. The commission rate is5.5 ​% for the real estate agency and the commission rate for the agent is
Simplify the following Expression and type your answer below:5(-3x - 9) *
what is the correct form of your/you're your phone is broken you're phone is broken
What can you multiply by to find: 50% of a number? 10% of a number? 75% of a number?
true or false: the united states decided to remain neutral at the beginning of world war 1 following a policy of isolationism