lalalalalashhhhh
lalalalalashhhhh lalalalalashhhhh
  • 15-10-2021
  • Mathematics
contestada

A one-kilogram packet of skim milk powder
costs $6.40.
Find the cost of 250 g.

Respuesta :

DᴀʀᴋPᴀʀᴀᴅᴏx
DᴀʀᴋPᴀʀᴀᴅᴏx DᴀʀᴋPᴀʀᴀᴅᴏx
  • 15-10-2021

[tex]▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪  {\huge\mathfrak{Answer}}▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪[/tex]

1 kg = 1000g

so, 1 kg of skim milk powder costs $ 6.40

1 gram of skim milk powder costs :

  • [tex] \$ \: \: \dfrac{6.40}{1000} [/tex]

now, 250g skim milk powder costs :

  • [tex] \dfrac{6.40}{1000} \times 250[/tex]

  • [tex] \dfrac{6.40}{4} [/tex]

  • [tex]1.60[/tex]

hence, the answer is $ 1.60

Answer Link

Otras preguntas

what is 5/6 minus 1/6
the gilded age can best be described as a time of a) dominance by the farmers in urban elections b) equality and prosperity in America for all men and women c
You can often tell what a word means by its _______ in a sentence. a. placement b. context c. order d. spelling
write word to match the expression 36÷4
when you divide me by 5 the remainder is 4
According to your study unit, what's the payoff that keeps volunteers using their own time to help their communities? A. Volunteers often get free lun
1. A simple subject can be either a noun or a/an
Enrique collected 7 more than 2 times as many recyclable bottles, b, as Natasha collected. Write an expression for the number of bottles Enrique collected in al
Which conjunction best fixes the run-on sentence? Can Michelle climb the rock wall, __________ can I, too? a. nor b. so c. or d. and
4 TIMES THE SUM OF 14 AND 26