addibrunson3 addibrunson3
  • 15-10-2021
  • Mathematics
contestada

The cost for each person to eat for one week is $100. Find the total
cost for a family of five to eat for one week.

Respuesta :

windleafyt
windleafyt windleafyt
  • 15-10-2021

Answer:

500

Step-by-step explanation:

easy 5 x 100 =500 and 5 family members = 100 each so for one weak of each family member will be 500  

Answer Link

Otras preguntas

Which statement describes one way that World War I affected Africa? A)European leaders brought millions of African soldiers to Europe, where they replaced most
need helpi was never good at this
Xavier is doing well
Write three adjectives or descriptive phrases that describe each term. for Athens and Sparta.
why was germany so aggressive at the start ww1?
42 vanilla to 48 chocolate
A large aquarium of water is being filled with a hose. Due to a problem, the sensor does not start working until some time into the filling process. The sensor
what evidence from the text supports the idea that today's Thanksgiving is an invitation tradition
how did industrialization change americans relationship to the outdoors to natural enviroments what connections do you see between those changes and other broad
A class of 4th graders sold tickets to their school play. Each of the 23 students in the class sold 4 tickets. The cost of each ticket was $7. How much money di